2009 – 2010

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Rod Perry 2012   Bob Baker 2010
Vice Commodore Phil Batten 2010   C John Miller 2010
Rear Commodore Sailing Phil Lawrence 2012   John Mills 2010
Rear Commodore House David Hayles 2010   Gordon Stredwick 2010
Rear Commodore Finance David da Cunha 2011   Neil Eccles 2011
        Mike Mayhew (resigned 3/09) 2011
Trustees James Beattie 2009/14   John Thunhurst (co-opted 5/09 to 03/11) 2011
  John Bence 2014/19   Jenny Wilson 2011
  Dick Thorn 2010/15   Mike Urwin 2011
        David Barrow 2012
 Secretary Cdr Kevin Podger     Ann Brunskill 2012
        Amanda Dingwall 2012
        Duncan MacAlister 2012

2008 – 2009

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Geoff Holmes 2009   David Lees 2009
Vice Commodore Phil Batten 2010   Perry Letcher 2009
Rear Commodore Sailing John Priestley 2009   James McGill 2009
Rear Commodore House David Hayles 2010   Charles Oswin 2009
Rear Commodore Finance David da Cunha 2011   Bob Baker 2010
        C John Miller 2010
Trustees James Beattie 2009/14   John Mills 2010
  Terry Gerald 2005/09   Gordon Stredwick 2010
  Dick Thorn 2010/15   Neil Eccles 2011
        Mike Mayhew 2011
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn (retired April 2008)     Jenny Wilson 2011
  Cdr Kevin Podger (from April 2008)     Mike Urwin 2011
           

2007 – 2008

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Geoff Holmes 2009   Jim Venn +1yr
Vice Commodore Phil Batten 2010   Judy Ruffell +1yr
Rear Commodore Sailing John Priestley 2009   Tiggy Ansell 2008
Rear Commodore House David Hayles 2010   Pat Menie 2008
Rear Commodore Finance Gill Barron     David Hayles 2008
        Charles Oswin 2009
Trustees Terry Gerald 2005/09   James McGill 2009
  Dick Thorn 2010/15   David Lees 2009
  James Beattie 2009/14   Bob Baker 2010
        C John Miller 2010
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      John Mills 2010
        Gordon Stredwick 2010
           

2006 – 2007

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore John Bence 2009   David Sizer 2007
Vice Commodore Rod Perry 2007   Jim Venn 2007
Rear Commodore Sailing John Priestley 2009   Judy Ruffell 2007
Rear Commodore House Geoff Holmes 2007   Jeremy Austin 2007
Hon Treasurer Gill Barron     Ali Husband 2007
        John Priestley 2008
Trustees Terry Gerald 2005/09   Tiggy Ansell 2008
  Dick Thorn 2010/15   Pat Meenie 2008
  James Beattie 2009/14   David Hayles 2008
        Charles Oswin 2009
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      James McGill 2009
        David Lees 2009
           

2005 – 2006

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore John Bence 2009   Phil Batten 2006
Vice Commodore Rod Perry 2007   Debbie Blatchford nee Brown 2006
Rear Commodore Sailing Jane Pitt-Pitts 2006   David Brunskill 2006
Rear Commodore House Geoff Holmes 2007   David Sizer 2007
Hon Treasurer Gill Barron     Jim Venn 2007
        Judy Ruffell 2007
Trustees Terry Gerald 2005/09   Jeremy Austin 2007
  Dick Thorn 2010/15   Ali Husband 2007
  James Beattie 2009/14   John Priestley 2008
        Tiggy Ansell 2008
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      Pat Meenie 2008
        David Hayles 2008
           

2004 – 2005

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore John Bence 2009   Tony Mount 2005
Vice Commodore Rod Perry 2007   Robin Leuchars 2005
Rear Commodore Sailing Jane Pitt-Pitts 2006   Phil Batten 2006
Rear Commodore House Geoff Holmes 2007   Debbie Brown 2006
Hon Treasurer Gill Barron     Mary Falk 2006
        David Brunskill 2006
Trustees AVM David Hawkins 2002/07   R Williams 2006
  Terry Gerald 2004/09   David Sizer 2007
  James Beattie 2009/14   Jim Venn 2007
        Judy Ruffell 2007
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      Jeremy Austin 2007
        Ali Husband 2007
           

2003 – 2004

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Capt Andrew Tyrell 2004   Robin Markes 2004
Vice Commodore David Wansbrough (resigned)Rod Perry 2005   Robert Young 2004
Rear Commodore Sailing Jane Pitt-Pitts 2006   P Barton 2004
Rear Commodore House Jan Lilleywhite 2004   Tony Mount 2005
Hon Treasurer Gill Barron     Robin Leuchars 2005
        Phil Batten 2006
Trustees AVM David Hawkins 2002/07   Debbie Brown 2006
  Sebastian Chamberlain 1999/04   Mary Falk 2006
  Terry Gerald 2004/09   David Brunskill 2006
        Geoff Holmes 2006
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      R Williams 2006
           
         nb 11 GC Members  

2002 – 2003

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Capt Andrew Tyrell 2004   Jane Brett 2003
Vice Commodore David Wansbrough 2005   A Jardine 2003
Rear Commodore Sailing John Bence 2003   Rory Paton 2003
Rear Commodore House Jan Lilleywhite 2004   Rod Perry 2003
Hon Treasurer Malcolm Raiser     Robin Markes 2004
        Robert Young 2004
Trustees AVM David Hawkins 2002/07   P Barton 2004
  Sebastian Chamberlain 1999/04   Gill Barron 2005
  Terry Gerald 2004/09   Tony Mount 2005
        Robin Leuchars 2005
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      Prue Moon 2005
        E Green 2005 
         nb 11 GC Members  

2001 – 2002

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Capt Andrew Tyrell 2004   Phil Batten 2001
Vice Commodore David Wansbrough 2005   N Thomas 2001
Rear Commodore Sailing John Bence 2003   JM Whipp-Goode 2001
Rear Commodore House Jan Lilleywhite 2004   Jane Brett 2003
Hon Treasurer Malcolm Raiser     Ado Jardine 2003
        Rory Paton 2003
Trustees AVM David Hawkins 2002/07   Rod Perry 2003
  Sebastian Chamberlain 1999/04   B Rogers 2004
  Terry Gerald 2004/09   Geoff Holmes 2004
        P Barton 2004
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      Robin Markes 2004
        Robert Young 2004
         nb 12 GC Members  

2000 – 2001

Flag Officer Post

 

Until

 

General Committee Members

Until

Commodore Gordon Simpson 2001   Phil Batten 2001
Vice Commodore Andrew Tyrell 2001   C Canning 2001
Rear Commodore Sailing John Bence 2003   Marilyn Holmes 2001
Rear Commodore House Jenny Collyer 2001   Alexander Kilgour 2001
Hon Treasurer Malcolm Raiser     PM Thom 2001
        N Thomas 2001
Trustees AVM David Hawkins 2001/07   JM Whipp-Goode 2001
  Sebastian Chamberlain 1999/04   David Wansborough 2002
  Terry Gerald 2004/09   Jane Brett 2004
        Ado Jardine 2003
 Secretary Wing Cdr Ian Gawn      Rory Paton 2003
        Rod Perry 2003
         nb 12 GC Members